Welcome to the Eurocoast Triathlon Club


The Eurocoast Triathlon club was set up in 2014 by like-minded people to further triathlon in the South Coast region. We welcome new members and the motivation they bring to the club. The club prides itself on being an inclusive club and is open to members of all ages.


If you would like any further information you will find email addresses on the Contact page.


Happy training.

 

Triathlon NSW - South Coast Region Logo

Triathlon NSW Interclub Series

Eurocoast Nomads Logo

Eurocoast Nomads

Eurocoast Triathlon Club

 

Club Members in Action

 

 

 

2019-2020 Season Achievements / Highlights / Podiums

 

Dan Lloyd Jones - 1st M40-44 & 5th overall Kurnell Sprint Tri

Rebecca Shepheard - 3rd F45-49 Little Husky Sprint Tri 

Sally Jeffrey - 1st F60-64 ACT Duathlon Champs

Richard Jeffrey - 2nd M65-69 Ironman 70.3 World Champs, Nice, France 

Ivo Ahlqvist - competed ITU World Champs Sprint & Standard distances, Lausanne, Switzerland

Sally Jeffrey - 2nd F60-64 Berry Sprint Duathlon

Gary Ashton - 2nd M60-64 Berry Sprint Duathlon

Lachlan Brown - completed ironman distance at Challenge Roth

 

 

2018-2019 Season Achievements / Highlights / Podiums

Sally Jeffrey - 1st F60-69 Berry Sprint Duathlon

Dan Lloyd Jones - 1st M40-49 Berry Sprint Duathlon

Richard Jeffrey - 2nd M60-69 Berry Sprint Duathlon

Rebecca Shepheard - 2nd overall and 1st F40-49 Berry Super-Sprint Duathlon

Kylie Young - 1st F50-59 Berry Super-Sprint Duathlon

Sally Jeffrey - 1st F60-64 ACT Duathlon Champs

Dan Lloyd Jones - 1st M40-44 ACT Duathlon Champs (7th overall)

Richard Jeffrey - 1st M60-64 ACT Duathlon Champs

Sally Jeffrey - 6th F60-64 (3rd Aussie) ITU World Champs - Sprint Distance

Dan Lloyd-Jones - 9th M40-44 ITU World Champs - Sprint Distance

Sally Jeffrey - 7th F60-64 (1st Aussie) ITU World Champs - Standard Distance

Dan Lloyd-Jones - 3rd M40-44 Kurnell Sprint Tri

Claudia Bradley - 2nd F50-54 Western Sydney Ironman 70.3

Richard Jeffrey - 1st M60-64 Callala Standard Tri

Sally Jeffrey - 1st F60-64 Callala Sprint Tri

Stephen Phipps - 2nd M55-59 Callala Sprint Tri

Gary Ashton - 2nd M60-64 Nowra Sprint Tri

Richard Jeffrey - 1st M65-69 Ironman 70.3 Geelong

Sally Jeffrey - 3rd F60-64 Ironman 70.3 Geelong

Dan Lloyd-Jones - 1st M40-44 Big Husky Sprint Tri

Sally Jeffrey - 1st F60-64 Big Husky Sprint Tri

Leah Childs - completed ironman distance at Ironman NZ

Peter Cox - completed ironman distance at Ironman NZ

Lachlan Brown - 2nd M50-54 NSW Club Champs, Orange

Anthony Miles - completed AAA 50km Ultra run

Dan Lloyd Jones - 1st M40-44 and 3rd overall Wollongong Sprint Tri

Sally Jeffrey - 1st F60-64 Wollongong Sprint Tri

Adrian Connor - 3rd M45-49 Wollongong Sprint Tri

Lachlan Brown - 3rd M50-54 Wollongong Sprint Tri

Debbie McCartney - completed ironman distance at Ironman Australia

Peter Cox - completed ironman distance at Ironman Australia

Lachlan Brown - 3rd M50-54 Byron Bay Standard Tri

 

2017-2018 Season Achievements / Highlights / Podiums

Sally Jeffrey - 1st F60-64 Husky Sprint Tri

Victor Lendzionowski - 1st M50-54 Husky OD Tri

Nicole Rattenbury - completed full ironman distance over Jervis Bay LCW

Stephen Phipps - completed half ironman distance over Jervis Bay LCW

Sally Jeffrey - 1st F60-64 Kurnell Sprint Tri 

Dan Lloyd Jones - 2nd M40-44 Kurnell Sprint Tri

Sally Jeffrey - 1st F60-64 Jackie Fairweather Draft Legal Sprint Tri 

Paul Searson - 1st M60-64 Jackie Fairweather Sprint Tri

Rod Bradley - 2nd M55-59 Jackie Fairweather Sprint Tri

Claudine Bradley - 2nd F45-49 Jackie Fairweather Sprint Tri

Stephen Phipps - 3rd M55-59 Jackie Fairweather Sprint Tri

Maureen Searson - 1st F60-64 Jackie Fairweather Super Sprint Tri

Zoe Whymark - completed first Half Ironman at Western Sydney

Dan Lloyd Jones - 3rd overall and 1st M40-44 Callala Sprint Tri

Paul Searson - 2nd M60-64 Callala Sprint Tri

Maureen Searson - 1st F60-69 Callala Super Sprint Tri

Victor Lendzionowski - 1st M50-54 Callala Club Tri

Adrian Connor - 2nd M45-49 Callala Club Tri

Claudine Bradley - 2nd F45-49 Callala Club Tri

Simon Fitzgerald - 2nd M55-59 Callala Club Tri

Rod Bradley - 3rd M55-59 Callala Club Tri

Lachlan Brown - 3rd M50-54 Callala Club Tri

Victor Lendzionowski - 1st M50-54 Nowra OD Tri

Kim Young - 3rd F55-59 Nowra Sprint Tri

Sally Jeffrey - 1st F60-64 Canberra OD Tri

Lachlan Brown - 3rd overall and 1st M50-54 Canberra Sprint Tri

Sally Jeffrey - 1st F60-64 Big Husky Sprint Tri

Dan Lloyd Jones - 1st M40-44 Big Husky Sprint Tri

Sally Jeffrey - 1st F60-64 Gold Coast Sprint Tri - National Championships

Dan Lloyd Jones - 2nd M40-44 Gold Coast Sprint Tri - National Championships

Richard Jeffrey - 1st M60-64 Snowy Mtns OD XTri - National Championships

Peter Cox - completed ironman distance at Ironman NZ

Lachlan Brown - 1st M50-54 Canberra Proximity Corporate Sprint Tri

Sally Jeffrey - 1st F60-64 Wollongong OD Tri

Richard Jeffrey - 2nd M60-64 Wollongong OD Tri

Victor Lendzionowski - 3rd M50-54 Wollongong OD Tri

Ivo Ahlqvist - 2nd M40-44 Capital Coast Ultimate Tri

Victor Lendzionowski - 1st M50-54 Capital Coast OD Tri

Lachlan Brown - 2nd M50-54 Capital Coast OD Tri

Gary Ashton - 3rd M55-59 Capital Coast OD Tri

Daniel Lloyd-Jones - 1st M40-44 Capital Coast Sprint Tri

Ruth Nelson - 1st F40-44 Capital Coast Sprint Tri

Anthony Miles - 3rd M40-44 Capital Coast Sprint Tri

Julie de Ernsted - 3rd F40-44 Capital Coast Sprint Tri

Kim Young - 3rd F55-59 Capital Coast Sprint Tri

Kylie Young - 1st F50-59 Capital Coast Super-Sprint Tri

Maureen Searson - 1st F60-69 Capital Coast Super-Sprint Tri

Natasha Doberer - 2nd F14-15 Capital Coast Super-Sprint Tri

Chantelle Lloyd - 1st F-Athena Capital Coast Super-Sprint Tri

Adrian Connor - completed full ironman distance at Ironman Australia

Nicole Rattenbury - completed Ultraman Australia (10km swim, 421.1km bike, 84.3km run)

Victor Lendzionowski - 2nd M50-54 Port Stephens OD Tri

Anthony Miles - completed UTA 100km run

Leah Childs - completed full ironman distance at Ironman Asia-Pacific Cairns

Join us on facebook

Facebook

*:
*:
 

logo-NSW-2013